» Coś więcej » Pełnione funkcje

Pełnione funkcje

Jakie funkcje czekają na Ciebie, kiedy zostaniesz już ministrantem? Sprawdźmy to!

Choralista – jest to ministrant, który zajmuje się obsługą dzwonków oraz gongu. Będzie to jedna z pierwszych funkcji, których będziesz się mógł nauczyć podczas przygotowania do służby.

Ministrant ołtarza – jest to bardzo ważna funkcja, ponieważ w niej ministrant bezpośrednio może pomóc kapłanowi w przygotowaniu Najświętszej Ofiary. Na początku będziesz mógł przynieść ampułki z winem i wodą oraz obmyjesz dłonie kapłana. Gdy będziesz już bardziej doświadczony, będziesz mógł przygotować Kielich a także Mszał.

Krucyferariusz – zwany inaczej ministrantem Krzyża. Pełniąc tę funkcję będziesz prowadził procesję. Jest to bardzo wymowny znak Chrystusa, który na krzyżu oddał swe życia za nas, a symbolicznie obecny jest jako Pasyjka, prowadzi nas do Królestwa Bożego.

Ministrant światła – kluczem tej posługi, jest niesienie światła. Okazję do tego będziesz miał przede wszystkim towarzysząc Krzyżowi podczas procesji wejścia. Ponadto użycie świec w czasie czytanie Ewangelii podkreśla wagę tego momentu w Liturgii Słowa.

Turyferariusz – ministrant kadzidła. Ta funkcja jest zarezerwowana dla ministrantów z większym już doświadczaniem, gdyż jest nieco bardziej skomplikowana. Kadzidło używane jest głównie w czasie nabożeństw, ale również na uroczystszych celebracjach Mszy Świętej. Dym, który uwalnia się z kadzielnicy symbolizować ma nasze modlitwy, które wznoszą się przed Ołtarz Niebieski.

Nawikulariusz – ministrant łódki. Bez tej funkcji posługa kadzidła jest niekompletna, ponieważ jako ministrant łódki będziesz dostarczał mirrę, która spalać się ma w żarze węgielka. Symbolizuje naszą rozrzutność, gdyż nie szczędzimy naszej ofiarności dla Boga.

Lektor – czyli ministrant czytający lekcje mszalne. Tę funkcję piastują głównie ministranci starsi.

Psałterzysta – ministrant śpiewający śpiewy międzylekcyjne czyli psalmy.

 

Wróć poziom wyżej